Punkt mikrofonowypunkt mikrofonowy
 
      Punkt mikrofonowy, czyli stanowisko z którego korzysta uczestnik debaty, składa się z mikrofonu (bezprzewodowego bądź stacjonarnego)  zamocowanego na elastycznym pałąku gwarantującym wygodną pozycję podczas przemawiania oraz urządzenia umożliwiającego głosowanie i zgłaszanie chęci zabrania głosu w dyskusji.Parametry techniczne sterownika mikrofonów :

komunikacja z komputerem PC
dwukierunkowa radiowa
zabezpieczenie transmisji
szyfrowanie 128 bitowe (w trybie głosowania)
zasilanie
wersja z mikrofonem bezprzewodowym : baterie 2 x AA  i 1 x 9V
wersja z mikrofonem przewodowym:
baterie 2x AA


Terminale do głosowania
Stacja nadawczo odbiorcza
Punkt mikrofonowy
Schemat systemu podstawowego
Schemat systemu rozbudowanego
Korzyści płynące z zastosowania systemu :

Oszczędność czasu
Korzystanie z X Debaty to duża oszczędność czasu. Brak konieczności ręcznego zliczania głosów, zapisywania osób chcących wziąć udział w dyskusji czy też sporządzania raportów w istotny sposób wpływa na skrócenie czasu trwania obrad.

Automatyczna dokumentacja
System X-Debata umożliwia przygotowanie i prowadzenie obrad oraz rejestruje wszystkie informacje o ich przebiegu. Ponadto przebieg kolejnych punktów jest na bieżąco wizualizowany na ekranach monitorów lub za pomocą projektora multimedialnego na ekranie ściennym.

Bezpieczeństwo
Transmisja radiowa podczas głosowania szyfrowana jest 128-bitowymi kluczami, a głosowania uwiarygodniane są w technologii challenge-response za pomocą indywidualnych bezpiecznych kodów ładowanych do terminali w procesie logowania. Procedura ta uniemożliwia manipulowanie przebiegiem sesji lub użycie nieautoryzowanych terminali.

Mobilność
Nieduże rozmiary modułów systemu umożliwiają spakowanie wszystkich jego elementów do walizki i przewiezienie w dowolne miejsce. Dzięki jego mobilności przeprowadzenie sesji wyjazdowej nie oznacza rezygnacji z komfortu użytkowania i utrzymania ciągłości rejestracji danych w systemie.

Komfort
Zastosowanie systemu X Debata w istotny sposób wpływa na poprawienie komfortu pracy przez usystematyzowanie i ujednolicenie sposobu prowadzenia obrad.
Prostota i intuicyjność obsługi, ergonomiczny kształt i czytelny układ klawiatury terminali do głosowania sprawiają, że korzystanie z systemu jest przyjemnością.